Денситометр: що це і для чого він використовується в медицині
Наш скелет – це своєрідний каркас для людського організму, а його основне призначення це:
- опорна функція. Кістки разом із зв’язками та суглобами підтримують внутрішні органи на тих місцях, де вони повинні знаходиться;
- захисна функція. Забезпечення безпеки внутрішніх органів від травм;
- рухова функція. За допомогою м’язів та нервових імпульсів скелет приводить наше тіло у рух.
Із віком, внаслідок певних захворювань, в період менопаузи у жінок, неправильного харчування або декількох вагітностей підряд запаси кальцію в кістковій тканині починають зменшуватись, через що кістки стають більш крихкими та може виникнути остеопороз. При цьому захворюванні значно зростає ризик травм і переломів, адже можна зламати кістку навіть при мінімальному навантаженні у абсолютно пересічній ситуації. У цій статті ми розповімо, як можна виявити остеопороз на початковій стадії задовго до того, як з’являться симптоми хвороби.
Денситометрія: що є показами для проведення процедури
Отже, денситометрія – це неінвазійна медична процедура, за допомогою якої можна дослідити стан кісток та визначити, наскільки щільність і структура кісткової тканини відповідає віковим нормам. Найчастіше цю процедуру проводять у профілактичних цілях, а також для ранньої діагностики остеопорозу або відстежуванні ефективності його лікування.
Остеопороз це дуже підступне та небезпечне захворювання, яке медики називають “тихою епідемією” XXI століття. Найбільш часті травми, які трапляються при остеопорозі це:
- перелом шийки стегна (повноцінно можуть відновитися тільки половина пацієнтів)
- перелом променевої кістки
- компресійні переломи хребта.
Денситометрію для виявлення остеопорозу на ранній стадії варто проходити жінкам після 45-50 років, або у разі ранньої менопаузи швидше, чоловікам після 50 років, оскільки саме в цьому віці, згідно із статистикою, спостерігається різке зниження кількості кальцію в кісткових тканинах. Додатковими чинниками ризику, які є показниками для проходження денситометрії є:
- паління та часте вживання алкогольних напоїв
- дефіцит вітаміну Д
- понижена вага: у жінок – 50 кг, у чоловіків – 75 кг
- ендокринні захворювання
- захворювання ревматичного спектру
- прийом деяких лікарських препаратів, які блокують засвоєння кальцію
- малорухливий спосіб життя
- дієти і надмірне споживання солодкого, кави, газованих напоїв і фаст-фуду
- менопауза та період постменопаузи у жінок
- генетична схильність до захворювань опорно-рухового апарату.
Остеоденситометрия є повністю безпечним методом діагностики, який можна проводити з достатньою регулярністю, протипоказаннями є вагітність або нещодавно проведене (за тиждень) радіоізотопне дослідження або інші процедури з контрастом.
Денситометр для оцінки стану кісткової тканини та ранньому виявленню таких захворювань як остеопороз або остеопенія застосовується у:
- акушерстві і гінекології
- травматології
- ревматології.
Наявність у медичній установі денситометра дозволяє розпізнати захворювання кісткової тканини на ранній стадії розвитку за двома основними показниками:
Z- бал – цей показник відображає міру щільності кісток відносно середнього показника відповідної вікової групи, до якої відноситься пацієнт;
Т-бал – дає можливість оцінити щільність кістки пацієнта порівняно з еталонним зразком.Д
Види денситометрів, їх плюси і мінуси
Актуальні сучасні прилади для визначення щільності кісткової тканини можна розділити на дві основні групи:
1. рентгенівські денситометри поділяються на:
- стаціонарні апарати, які використовуються виключно для проведення кісткової денситометрії;
- портативні апарати, які використовуються виключно для проведення кісткової денситометрії
- стаціонарні апарати для проведення кісткової денситометрії з додатковою опцією проведення дослідження складу тіла.
Рентгенівські денситометри аналізують щільність кісткової тканини по тій швидкості, з якою вона поглинає рентгенівське випромінювання: чим активніше кістка поглинає промінь, тим вище її мінеральна щільність та нижча ймовірність наявності остеопорозу у пацієнта.
До переваг рентгенівських медичних денситометрів відноситься:
- висока точність результатів дослідження
- можливість досліджувати значні ділянки кісткової тканини за одну процедуру
- даний вид апарату є більш прийнятний для проведення діагностики на певних ділянках, наприклад, поперекового відділу хребта.
До недоліків цього виду апаратів можна віднести те, що із-за дії рентгенівського випромінювання цю процедуру не варто робити занадто часто, протипоказами до проведення процедури є ряд причин, наприклад, вагітність або грудне вигодовування.
2. ультразвукові денситометри діляться на
- прилад з мобільним датчиком, який можна переміщати
- апарати для остеоденситометрії з нішею для стопи.
Ультразвуковий денситометр це компактний та простий у експлуатації прилад, який використовується для постановки первинного діагнозу при підозрі на остеопороз. Щільність кісток за допомогою ультразвукового денситометра визначається за швидкістю проходження ультразвукової хвилі через кісткову тканину – чим більш пориста та рихла кістка, тим нижче швидкість проходження хвилі. Ці дані датчики денситометра передають на комп’ютер, який за допомогою спеціального програмного забезпечення аналізує вхідні дані та виводить результати на монітор у вигляді графіків і числових показників.
Переваги ультразвукових денситометрів:
- дослідження кісткових тканин на цьому апараті є абсолютне безпечним
- апарат досить компактний, мобільний та не вимагає спеціального кабінету
До мінусів ультразвукових моделей кісткових денситометрів можна віднести той момент, що, якщо у пацієнта діагностовано серйозне захворювання кісткової тканини, необхідно провести додаткове обстеження за допомогою рентгенівського апарату.
Основними чинниками при виборі моделі денситометра є сфера застосування, наявність спеціально обладнаного кабінету (при купівлі рентгенологічного кісткового денситометра), наявність опції автоматичного калібрування, наявність пакету спеціального програмного забезпечення, який забезпечує коректну роботу устаткування і зручність його експлуатації.