Аналогові й цифрові рентгени. Переваги та недоліки
Медичне дослідження з допомогою рентгенівського обладнання є й досі актуальним, не дивлячись на популярність нових методів діагностики із використанням комп’ютерної та магнітно-резонансної томографії. І справа не в тільки у більш високій вартості дослідження із допомогою КТ чи МРТ, а й у тому, що інколи рентгенографія є більш прийнятною за медичними показами, наприклад, при дослідженні кісток чи хребта. Окрім того, рентгенівська процедура триває кілька секунд, тоді як МРТ-діагностика може зайняти від 10 до 60 хвилин в залежності від області дослідження, та і не кожна людина, яка відчуває біль після перелому чи страждає на клаустрофобію витримає цей процес.
Рентген-діагностику широко використовують у:
- травматології та ортопедії. При переломах, вивихах, деформаціях чи патологічних утвореннях.
- пульмонології. При захворюваннях легень, а особливо для виявлення туберкульозу.
- гінекології. Регулярна маммографія для діагностики захворювань молочної залози, для дослідження фаллопієвих труб та маткової порожнини із застосуванням контрасту.
- онкології. При виявленні та лікуванні пухлин та новоутворень.
- гастроентерології. Для діагностики поліпів, непрохідності кишківника, раку товстої кишки, при загостреннях гастриту чи виразки шлунку.
- стоматології. Дентальна рентгенографія є пріоритетним методом діагностики патологій та захворювань щелепо-лицьової області.
- педіатрія. Для пошуку та виявлення сторонніх предметів у дітей.
Рентгенографію із успіхом застосовують не тільки у медицині, але й у ветеринарії.
Окрім діагностики, рентгенографія широко використовується і у загальній профілактиці захворювань населення. До прикладу, обстеження легень з метою раннього виявлення туберкульозу рекомендовано робити 1 раз на два роки, а дослідження молочних залоз жінкам після 40 років слід робити щорічно. Таке своєчасне виявлення проблеми значно покращує прогноз перебігу хвороби, якість терапії та знижує ризики смерті.
Але ж сучасна наука не стоїть на місці та важко уявити собі сучасну медицину без використання цифрових технологій. Глобальна комп’ютеризація скоригувала і сферу рентгенівських досліджень. В умовах сьогодення все більше державних медичних установ та приватних клінік змінюють аналогові рентген-установки та більш актуальні цифрові.
Для того, щоб оцінити переваги цифрового рентгену, давайте розберемося у основних принципах роботи цього важливого устаткування.
У залежності від типу приймаючого пристрою та способу обробки отриманих даних рентген-установки можна класифікувати на цифрові та аналогові.
Цифрові рентгенапарати – це сучасний вид обладнання для променевої діагностики, яке дозволяє формувати рентгенографічну візуалізацію в електронному вигляді та зберігати на будь-яких цифрових носіях. Такі апарати є більш функціональними та зручними в експлуатації. При роботі із цифровим рентгеном картинка області дослідження формується відразу на моніторі, її можна збільшити\зменшити, зробити картинку більш чіткою та контрастною, а також є можливість друку на спеціальному принтері.
Аналогові апарати дають можливість отримати рентгенівський знімок та проявити його на плівці. Готове зображення неможливо скопіювати, змінити чи зберегти, а якщо загубити плівку – відновити дані неможливо.
Особливості аналогового та цифрового рентген-устаткування.
Основні принципи роботи цифрового та класичного рентгену є однаковими: джерелом випромінення є рентгенівська трубка, через яку проходять промені, що пронизують піддослідні тканини. У випадку аналогового апарату рентгенівські промені попадають на спеціальну плівку, яку далі потрібно проявити за допомогою спеціальних реактивів. При використанні цифрового апарату, рентгенівські промені попадають на цифровий детектор, який передає дані одразу на монітор лікаря.
Вимоги для проведення максимально результативної рентгенографії залежать від області дослідження, обов’язково потрібно зняти всі прикраси, пояс, дістати з кишень усі металеві предмети та виконувати подальші вказівки медпрацівників.
Переваги аналогових рентгенапаратів.
Класичні плівкові рентген-установки використовують вже декілька поколінь лікарів-рентгенологів. Для роботи на них не потрібно вивчати спеціальні програми та опановувати комп’ютерні технології. Опис триманого зображення не потребує наявності спеціальної техніки, а для того, щоб його подивитися достатньо просто яскравого світла.
Переваги цифрових рентгенапаратів.
- Одною з головних переваг рентгенографії із використанням цифрового устаткування є значно нижче променеве навантаження на пацієнта та лікаря-оператора. Доза отриманого випромінення стає майже у 10 разів нижче, що дає змогу обстежити за необхідності навіть вагітних жінок та суттєво мінімізує негативний вплив на організм пацієнта в цілому.
- Інформативність та якість зображення, яке отримане на цифровому апаратові набагато вище, ніж на плівковому, що збільшує точність діагностики.
- Мінімізація проміжку часу на експозицію скорочує час діагностування до 30 секунд на один знімок, що збільшує потік пацієнтів, яких можна якісно обстежити за короткий проміжок часу. Такий підхід підвищує не тільки ефективність роботи, але й дозволяє збільшити дохідність, що є особливо важливим моментом для приватних медичних центрів.
- Зменшення щоденного навантаження на медпрацівників та зниження витратної частини. При наявності цифрового рентгену відпадає можливість не тільки в закупці розхідних матеріалів – плівки та необхідних реактивів, але й в роботі персоналу по проявленню знімків.
- Інформацію у цифровому форматі зручно зберігати на різних видах носіїв, в той час як при втраті класичного знімка на плівці відновити дані просто неможливо. Інформацію зручно систематизувати та легко передавати ці дані на будь-які відстані із допомогою, наприклад, електронної пошти.
- Картинку, що отримана на цифровому рентген-апараті можна збільшити, для того, щоби роздивитися необхідні деталі, зробити зображення більш контрастним чи яскравим, розвернути чи змінити інші параметри. Такі додаткові можливості спрощують встановлення точного діагнозу.
Підсумовуючи все вищесказане, можна впевнено стверджувати, що використання у сучасній діагностиці цифрових рентгенівських апаратів значно спрощує лікарям роботу, пришвидшує постановку правильного діагнозу, підвищує ефективність досліджень, зберігаючи при цьому здоров’я пацієнта. Немає сумнівів, що найближчим часом цифрові рентген-установки витіснять з ринку аналогові моделі. На нашому сайті представлено різні моделі цифрових рентгенівських апаратів по розумній ціні для використання у різних галузях медицини та ветеринарії.